نگین چت – چت نگین – چت روم نگین – چت روم نگین چت – چت فارسی

نگین چت یکی از بخش های مهم میهن چت می باشد که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است

نگین چت با بهترین مدیریت و با بهترین کیفیت توانسته است رطبه خوبی در میان چت روم های فارسی ارانی کسب کند همچنین شما میتوانید از طریق فرم سمت راست و با وارد کردن نام کاربری خود وارد این چت روم شوید همچنین میتوانید از لینک زیر نیز اقدام به ورود نمایید.

http://mihanchat.com/chat-mihan

سراب یکی از شهرهای شرقی استان آذربایجان)نگین چت( شرقی و مرکز اداری شهرستان سراب است این شهر با ۴۵۰۳۱ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، هشتمین شهر استان محسوب می‌شود.

چت روم نگین چت
نگین چت

شهر سراب به دلیل واقع شدن در بین دو کوه سبلان و بزقوش آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد این شهر در منطقه‌ای به وسعت ۱۳ کیلومتر مربع گسترده شده‌ است.

شهر سراب در ۸۶ کیلومتری غرب اردبیل، ۱۳۴ کیلومتری شرق تبریز و ۱۸۵ کیلومتری میانه واقع شده و با احداث راه جدید سراب به میانه، این فاصله به یک سوم کاهش خواهد یافت تا علاوه بر سراب، منطقه ارسباران نیز از بن‌بست خارج شود.

در حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد وجود مدارک و شواهد از گسترش روستاها زندگی بر پایه کشاورزی و دامپروری در محدوده کوه‌های زاگرس و مناطقی مثل سراب تپه گوران و علی کش ثابت شده‌ است.

قدمت این شهرستان آن طوری که از مدارک و کتابهای موجود در این زمینه بر میآید به دوره پیش از اسلام برمیگردد.

وجود کتیبه اورارتو تپه‌های باستانی و معابد سنگی در حومه این شهر نشان گر قدمت تاریخی منطقه است سراب در دوره امپراتوری اور ارتویی از جمله مناطق دارای تمدن شهرنشینی بود.

حتی پاره‌ای از محققین و باستان شناسان بر این باورند که قبور پراکنده در اطراف و اکناف شهر سراب قدمتی بیش از سنگ نبشته‌ های اورارتویی دارند همچنین آثار به جای مانده از فتوحات حکمرانان اورارتویی قدمت تاریخی این منطقه را به سال‌های ۶۸۵-۷۳۰ ق. م میرساند.

حمدالله مستوفی در کتاب معروف خود یعنی نزهه القلوب مینویسد سراو شهریست از شرق سبلان مایل به قبله افتاد چو هوایش سرد است و آب آن از رودی که بدان شهر منسوب است از کوه سبلان برخیزد و به دریاچه چی چست ارومیه ریزد. مردمان این شهر سفید چهره‌اند و شیعی مذهب.

 یاقوت حموی این شهر را سراو یا «سرو» ضبط کرده و گوید در سال ۶۱۷ هجری مغول به آن شهر حمله کرد آن شهر خراب شد و بیشتر اهالی کشته شدند.

مورخین نیز سراب را سراو ذکر کرده‌ اند که در کنار رودخانه سراو بنا شده و از این نام اسم شهر را سراو یا سراب گذاشته‌ اند جغرافی نویسان قدیم به جای نام سراب لغت سراو را ذکر نموده‌اند. 

ابن حوقل در وصف این شهر گفته‌است سراو شهری است نیکو و دارای چند آسیاب و گرداگرد آن مزارع غله خیز و باغستان‌ها پر فراگرفته و مهمانخانه‌ای پاکیزه و بازارهای خوب دارد.

مراکز تمدن عهد باستان، معمولاً پس از ویرانی و انهدام در اثر حملات دشمنان دوباره بازسازی نمیشد اما شهر سراب بعد از شکست اورارتوها در دوران حکمرانی پارت‌ ها نیز از رونق کافی برخوردار شد و مورد توجه حکم رانان پارتی بود.

وجود تپه‌ های باستانی، تل‌ها و سفالینه‌های کشف شده در منطقه شاهد این مدعا است در منطقه سراب آثار متعددی از جمله معابد سنگی قلاع و یک چهار طاقی متعلق به دوران تمدن ساسانی بر جای مانده که مبیّن اهمیت آن، در دوره ساسانی است.

چت فارسی نگین
نگین چت – چت روم فارسی

در گوشه و کنار این شهرستان آثاری به صورت خطوط اورارتو مبین این مطلب است و با عنایت به اینکه شهر سراب بر سر جاده ابریشم قرار داشته‌است از قدیم الایام مورد توجه بوده‌ است وجود آثار و علائم گورستانهای بسیار در سطح شهر سراب نشان میدهد که سراب از پرجمیعت‌ ترین شهرهای منطقه در گذشته بوده‌ است. یکی از شاخه‌ های جاده ابریشم از ری به قزوین و فیروز آباد خلخال و بزغوش از راه سراب به تبریز می‌ رسیده‌ است و یکی دیگر از شاخه‌ ها از راه قزوین و فیروز آباد خلخال به اردبیل از کنار و نزدیکی های سراب میگذشته‌ است.

وجود دو سنگ نبشته اورارتویی در جوار سراب در منطقه نشت اوغلی و دیزج رازلیق از نظر آثار تاریخی بسیار اهمیت دارد آثار بدست آمده از دوره اورارتورها معاصر مادها به خط میخی نشانگر قدمت این شهر و تاریخی بودن آن میباشد این دو سنگ نبشته نشان از فتح نامه شاهان اورارتور هاست.

وجود این دو کتیبه نشانگر اهمیت این منطقه در آن زمان ها می‌باشد اما معلوم نیست که شهرهای مفقود شده یاد شده در کتیبه‌ های اورارتویی در کجا و کدام نقطه واقع هستند مسلماً مراکز مزبور مهم و سوق الجیشی بوده که در حوالی این کتیبه‌ ها قرار داشتند تاریخ نویسان قدیم تاریخ سراب را با تاریخ اهر و ارسباران به هم آمیخته دانسته‌ اند.

در زمان حکومت چوپانیان نیز سراب مورد توجه بود و حکومت آن با جانی بیگ خان از اولاد جوجی خان بود که در سال ۷۵۸ در این شهر کشته شد.

  • نگین چت

در اوایل حکم رانی صفویه که شهرهای تبریز و اردبیل و میانه از شهرهای مهم به‌ شمار می‌رفتند سراب به دلیل نزدیکی به این شهرها و موقعیت سوق الجیشی از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار بود.

شاه اسماعیل صفوی بعد از شکست در جنگ چالدران به سراب روی آورد و در سال ۹۳۰ در این شهر درگذشت جنگ شاه اسماعیل و خلیل پاشا در سراب روی داد و باعث ویرانی و خسارات جبران ناپذیری شد ولی شاه عباس قوای عثمانی را در این شهر شکست داد.

به سال ۱۲۰۵ آغا محمد خان قاجار با صادق خان شقاقی در این منطقه جنگید و بعد از گریختن صادق خان از شهر آغا محمد خان سراب را فتح کرد.نگین چت

صادق خان شقاقی درجنگ با فتح علی شاه نیز شکست خورده به سراب عقب‌ نشینی کرد و بعد از اینکه جواهرات آغا محمد خا ن- نگین چت – را به فتح علی شاه پس دارد از طرف شاه قاجار بخشوده شد و به حکومت سراب منصوب شد.

شهرستان سراب هم‌اکنون دربرگیرنده شهرها بخش‌ ها و روستاهای زیادی است و از مناطق آباد و سرسبز استان آذربایجان شرقی ب شمار میرود.نگین چت

در دوران بعد از حاکمیت اسلام در ایران و آذربایجان شهر سراب هم چنان ارزش و اعتبار شهری خود را حفظ کرد و به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی و حاصل خیزی خاک همیشه مورد توجه حکم رانان بود.

شهر سراب در دوران حکومت مغولان از مراکز عمده حکومتی آذربایجان بود نوشته‌ اند که سلطان احمد اکودار که اسلام آورده بود، از دست ارغون خان و سرداران مغول به اردوی مادر که در سراب مستقر بود پناه برد و در آن جا دست گیر شد و به دستور ارغون به سال ۶۸۳ کشته شد بعد از شکست سلطان احمد اکودار ارغون خان مغول، شورای مغولان را در گردنه صائین به سال ۶۸۳ تشکیل داد.

مهمترین رودخانه‌ های جاری در منطقه عبارتند از سوین آغمیون پسلر و تاجیار که از دامنه‌ های سبلان سرچشمه میگیرند و از شمال به جنوب جریان مییابند رود وانِق چای نیز از کوه‌ های بزقوش سرچشمه گرفته و در جنوب سراب با پیوستن به سایر رودخانه‌ها آجی چای را تشکیل میدهد در منطقهٔ مهربان هم رودخانه ارزنق به آنها نگین چت ملحق میشود(نگین چت)

نگین چت

روی هم رفته شهرستان سراب یکی از مناطق نسبتاً پرآب استان آذربایجان شرقی به‌ شمار میرود و علاوه بر آبهای سطح الارضی تعداد ۱۳۵ حلقه چشمه و قنات نیز در منطقه وجود دارد.

شهر سراب با مساحت ۱۳ کیلومترمربع در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی واقع گردیده‌ است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می‌باشد. براساس آخرین تقسیمات کشوری شهر سراب مرکز ۹ دهستان و ۳ نقطه شهری به نامهای مهربان شربیان و دوزدوزان است.

شهر سراب در حال حاضر از طریق جاده بستان آباد به شهر میانه ۱۸۰ کیلومتر میباشد که در صورت احداث یا مرمت جاده سراب به میانه این فاصله به ۶۵ کیلومتر کاهش مییابد که نقش به سزایی در خارج کردن منطقه ارسباران از بن‌بست با وجود ۱۲ شهرستان در آن دارد.

شهر سراب به واسطه قرار گرفتن ما بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و یکی از نقاط سردسیر کشور به‌شمار میرود

تعداد روزهای یخبندان در سراب به‌طور متوسط ۱۴۸ تا ۱۵۰ روز در سال و مقدار با رندگی سالانه هم حدود ۲۵۰ میلی‌ متر است.

ساکنین شهرستان سراب آذربایجانی بوده و به زبان ترکی آذربایجانی تک لم مینمایند

هرچند سفرنامه‌ های متعلق به قبل از صفویه حاکی از مذهب سنی حنفی ساکنان سراب میباشد ولی در حال مذهب قاطبه مردمان این شهرستان مسلمان شیعه اثنی عشری میباشد.

اقتصاد سراب بر مبنای کشاورزی و دامپروری شکل گرفته است از دیرباز این منطقه مرکز تولید عسل و لبنیات بوده و تولید محصولات کشاورزی بویژه سیب زمینی، پیاز چغندرقند قدمت طولانی دارد.

از مهم ترین محصولا تولیدی شهر سراب فتیر نوعی نان محلی مغزدار و عسل است که بنام عسل سبلان نیز شناخته می شو. سراب بعنوان مرکز اصلی تولید و پایتخت عسل و لبیات ایران شناخته می شود.

نگین چت
چت روم نگین

مسجد جامع سراب که بنای آن بر عبادت گاهی متعلق به زمانی نامعلوم در مرکز شهر سزاب به عهد ایلخانی احداث شده‌ است مسجد سنگی اسنق و مسجد جمال آباد نیز که متعلق به عهد ایلخانی هستند نیز در این شهرستان قراردارند

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سراب

دانشگاه پیام نور سراب

دانشکده علوم پزشکی سراب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشکده فنی و حرفه‌ ای پسران سراب

دانش کده سما سراب

نگین چت

چت روم میهن چت چت روم فارسی ایرانیان لینک ورود برای این چت روم : نگین چت

http://mihanchat.com/chatroom-tehran